Previous Next

Pěšky do školy

V září jsme se zúčastnili v rámci evropského týdne mobility celorepublikové akce „Pěšky do školy“.

Hlavním cílem akce bylo snížit dopravní zatížení kolem školy v ranních hodinách, snížit hluk, podpořit aktivní pohyb dětí, jejich pobyt na vzduchu a v neposlední řadě si užít společné chvíle při ranní cestě do školy.

Do akce se zapojila celá škola včetně školky. Omezili jsme výrazně pohyb aut v okolí školy a v různých třídách žáci zpracovávali téma dopravy z různých úhlů pohledu.

V 6. třídě žáci na výtvarné výchově vytvořili informační plakáty, v zeměpise kreslili mapu okolí školy včetně zakreslení dopravních značení.  Následně budou žáci analyzovat, jestli je dopravní značení dostačující, popřípadě budou navrhovat jiná řešení.

Osmá třída namalovala na asfaltové hřiště na školní zahradě cvičnou „zebru“, na které si správné přecházení cvičili žáci ve školní družině. Využili i dopravních značek, které letošní 9. třída vyráběla v rámci truhlářského workshopu minulý rok.

Družina se pak vydala do Třebotova vyzkoušet své znalosti v bezpečné chůzi po chodníku nebo přecházení.

Žáci 9. třídy zpracovávali téma dopravy v souvislosti s uhlíkovou stopou. Spočítali, jakou přibližně uhlíkovou stopu zanechá každý z nás při cestě do školy z okolních vesnic, jaký je rozdíl mezi dopravou autem, autobusem, na kole či pěšky. Pěší nebo cyklisté zanechají nulovou stopu, auto pak zanechá přibližně 3 x větší uhlíkovou stopu než jízda hromadnou dopravou. 

V rámci IT žáci zpracovali pro své spolužáky dotazník ohledně jejich dopravy do školy.

Výsledky jednotlivých prací a výzkumů najdete ve fotogalerii výše. 

Výzvu si nenechali ujít ani někteří učitelé, poctivě jezdili každý den do školy na kole nebo chodili z vedlejší vesnice pěšky.

Celá akce se povedla a určitě nebyla poslední. Stále je co zlepšovat, těšíme se i na výsledky bádání dětí.

Kontakt

Základní škola a Mateřská škola Třebotov, příspěvková organizace

Hlavní 190
252 26 Třebotov

Hledat