Školní les do kapsy

Školní les do kapsy je koncept, který propojuje výuku, manuální práci, vztah k přírodě, ekologii i lesnictví. Zároveň dává škole další možnost na propojení s místní komunitou.

Proč školní les?

Děti se učí v přírodě v kontextu lesa, práce, propojují zkušenosti, praktické dovednosti i teoretické znalosti, pozorují a bádají. Zároveň se učí pracovat s chybou - jde o pokusnou plochu, tady nebude vadit, že část výsadby případně uschne, některé stromky zřejmě nepřežijí rychlejší růst svých sousedů. Právě chybou se člověk naučí nejvíce.

Děti uvidí, jak funguje a mění se ekosystém. Především ve své ranné sukcesní fázi se doslova mění před očima.

Žáci se intenzivně zapojí do manuální práce v přírodním prostředí. V lese je například potřeba sbírat semena, sít, sázet, odklízet větve, likvidovat buřeň…

V neposlední řadě pomáháme lesu, byť náš školní les nebude veliký, může být pestrý a zvyšovat tak biodiverzitu. Zároveň bude zadržovat vodu a v horkých dnech nám bude ochlazovat ovzduší na jinak rozpálené asfaltové ploše.

Stane se místem zkoumání, setkávání, oázou klidu nebo dobrodružství.

Na výsledky našich výzkumů se můžete podívat níže.

Články Školní les do kapsy