Badatelská konference GLOBE Games a záchrana slepic

Letos jsme se po dlouhé době opět zúčastnili badatelské konference GLOBE Games. Jde o mezinárodní setkání učitelů, žáků a vědců. Letošní setkání se konalo ve Zbirohu.

Žáci 5. třídy Viktorie Macke a Václav Fafejta tam představili badatelský projekt zaměřený na omezení klecových chovů.

Šlo o celoroční školní projekt, který nejen Viky s Vaškem, ale i další žáci ze 4. a 5. třídy zpracovávali v rámci Ekomejadanů a přípravou na konferenci strávili mnoho hodin svého volného času.

Co jsme zjistili a co se nám podařilo?

Podle chuti, vzhledu a barvy se většinou vajíčka z jednotlivých chovů nedají poznat.

Porovnávali jsme ceny vajec z různých chovů a v různých obchodech – potěšilo nás, že vejce z klecových chovů nejsou v 8 obchodních řetězcích v našem okolí vůbec nabídce.

Podařilo se nám zprostředkovat adopci slepic – 5 „vynešených“ slepic dostalo šanci na delší život, v současné době spokojeně hrabou ve venkovním výběhu a snáší každý den 1 vejce.

Nabídli jsme i spoluobčanům zprostředkování další adopce – máme další 4 zájemce, kteří prodlouží a zkvalitní slepicím chovaných v klecích život. Více o možnosti adopce slepic na stránkách slepice v nouzi.

Na konferenci jsme měli ve spolupráci se Zbirožskou školou stánek, kde jsme svůj projekt představili všem účastníkům. Všichni mohli vejce z jednotlivých chovů porovnat, všichni si mohli vyzkoušet život v kleci, kterou jsme sami vyrobili.

O stánek byl velký zájem, dokonce s námi natáčeli rozhovor reportéři ze zpráviček z ČTD. Na zprávičky (z 28.5.) se můžete podívat zde. Konferenci jsme zakončili tradičním koulením obří zeměkoule.