24.10. oslavíme Den stromů výsadbou vlastního školního lesíka!

Školní lesík je koncept, který propojuje výuku, manuální práci, vztah k přírodě, ekologii i lesnictví. Zároveň dává škole další možnost na propojení s místní komunitou.

Proč školní les?

Děti se učí v přírodě v kontextu lesa, práce, propojují zkušenosti, praktické dovednosti i teoretické znalosti, pozorují a bádají. Zároveň se učí pracovat s chybou - jde o pokusnou plochu, tady nebude vadit, že část výsadby případně uschne, některé stromky zřejmě nepřežijí rychlejší růst svých sousedů. Právě chybou se člověk naučí nejvíce.

Děti uvidí, jak funguje a mění se ekosystém. Především ve své ranné sukcesní fázi se doslova mění před očima.

Žáci se intenzivně zapojí do manuální práce v přírodním prostředí. V lese je například potřeba sbírat semena, sít, sázet, odklízet větve, likvidovat buřeň…

V neposlední řadě pomáháme lesu, byť náš školní les nebude veliký, může být pestrý a zvyšovat tak biodiverzitu. Zároveň bude zadržovat vodu a v horkých dnech nám bude ochlazovat ovzduší na jinak rozpálené asfaltové ploše.

Stane se místem zkoumání, setkávání, oázou klidu nebo dobrodružství.

Co o našich přípravách napsali v "Lese ve škole" ze sdružení Tereza, se kterým na výsadbě spolupracujeme, se můžete dočíst zde.

Kontakt

Základní škola a Mateřská škola Třebotov, příspěvková organizace

Hlavní 190
252 26 Třebotov

Navigace

Mapa stránek

Hledat