Školní lesík je koncept, který propojuje výuku, manuální práci, vztah k přírodě, ekologii i lesnictví. Zároveň dává škole další možnost na propojení s místní komunitou.
Proč školní les?
Děti se učí v přírodě v kontextu lesa, práce, propojují zkušenosti, praktické dovednosti i teoretické znalosti, pozorují a bádají. Zároveň se učí pracovat s chybou - jde o pokusnou plochu, tady nebude vadit, že část výsadby případně uschne, některé stromky zřejmě nepřežijí rychlejší růst svých sousedů. Právě chybou se člověk naučí nejvíce.
Děti uvidí, jak funguje a mění se ekosystém. Především ve své ranné sukcesní fázi se doslova mění před očima.
Žáci se intenzivně zapojí do manuální práce v přírodním prostředí. V lese je například potřeba sbírat semena, sít, sázet, odklízet větve, likvidovat buřeň…
V neposlední řadě pomáháme lesu, byť náš školní les nebude veliký, může být pestrý a zvyšovat tak biodiverzitu. Zároveň bude zadržovat vodu a v horkých dnech nám bude ochlazovat ovzduší na jinak rozpálené asfaltové ploše.
Stane se místem zkoumání, setkávání, oázou klidu nebo dobrodružství.
Co o našich přípravách napsali v "Lese ve škole" ze sdružení Tereza, se kterým na výsadbě spolupracujeme, se můžete dočíst zde.