Previous Next

Moře plastů

Od jara probíhal ve školce i škole projekt „Moře plastů“. Nejdříve jsme sbírali 1,5 l PET lahve, které vznikly v domácnostech jako odpad. Děti ze MŠ, ŠD a celé ZŠ vyráběly z PET lahví medúzy, chobotnice, želvy a jiné vodní živočichy. Bohužel díky nouzovému stavu nemohly děti své výrobky a projekty představit ve škole. Přišlo nám ale líto práce dětí i všech, kteří nám nosili PET lahve do školy, proto jsme se rozhodli projekt dokončit, byť v menším měřítku.

Děti ze školky udělaly krásné medúzy a moře, družina vyrobila obří chobotnici a všechny děti ze školy vyráběly medúzy, želvy, ryby a jiné vodní živočichy. A ve škole vzniklo opravdové moře plastů. Na vše se můžete podívat v naší fotogalerii.

9. třída v rámci výstavy výrobků představila svůj „kubík“ plastů – postavili jsme krychli z lahví o straně 1 m x 1 m x1 m. Cílem bylo ukázat pro představu, kolik je vlastně kubík, kolik nesešlapaných lahví se vejde do kontejneru a kolik se jich tam vejde sešlapaných.

A jaký je výsledek? – za 2 měsíce se nám sešlo přes 500 1,5 l PET lahví. Je to málo nebo moc?

Spočítali jsme, že do kontejneru se vejde 3 x více sešlapaných lahví než nesešlapaných. To znamená 3 x menší náklady na odvoz odpadu, 3 x méně zplodin z výfuků.

Myslím, že relativně dobře třídíme, víme, proč odpady zmenšovat před vhozením do kontejneru, dalším krokem by mělo být zamyšlení, jak celkově snížit produkci odpadu. A opět je to staré známé: Každý může udělat větší či menší změnu, stačí jen začít😊

 

Hledat