Vermikompost nebo žúžakompost?

Vážení Zeměpřátelé,

připravili jsme pro Vás návod (viz níže), jak si poradit se zbytky potravin, dopřát žížalám a ještě vytvořit kvalitní hnojivo.

U nás ve škole členové Ekotýmu dopřávají žížalám hnojním i žížalám kalifornským

a přitom provádějí všemožné zkoumání, například zjišťují, kterým více chutná.

Než jsme návod vytvořili, tak nám naše spolužačky – členky Ekotýmu- všechno vyprávěly a oba druhy žížal jsme si důkladně prohlédli v jejich novém bydlení (vermikompostéru).

Pak jsme zhlédli video v angličtině: „Vermicomposting: How worms can reduce our waste“. Pustili jsme si ho jednou a to nás moc pobavili některé obrázky. Dovolili jsme se jimi inspirovat v našem návodu. Podruhé jsme si příběh zastavovali a vysvětlovali. Potom jsme ještě zhlédli krátký film ekologického sdružení Ekodomov „Jak založit vermikompost“. Následovalo rozdělení do dvojic, pak už jsme se pustili do práce. V průběhu našeho výtvarného tvoření jsme si povídali o tom, že slovo žížala je odvozeno od slova žúžala, které pochází ze slova žuža , což je vlastně havěť všelijaká. Anglické slovo vermin je v překladu také havěť, a asi i škodlivá. Kalifornské žížaly při trávení ničí patogeny, lépe řečeno jakousi škodlivou havěť (vermin), a tak jsme začali našemu vermikompostu říkat žužakompost.

 

Tak vám přejeme žužakompost! 

Žáci druhé (dnes již třetí) třídy!

Kontakt

Základní škola a Mateřská škola Třebotov, příspěvková organizace

Hlavní 190
252 26 Třebotov

Navigace

Mapa stránek

Hledat