Previous Next

Soutěž „Mladý chemik“ a chemická olympiáda 2022-2023

Letošní motto soutěže: Žák není nádoba, kterou je potřeba naplnit, ale pochodeň, kterou je potřeba zapálit. A tak jsme zapalovaly, a to s Františkou Hložkovou, Terezou Purnochovou, Sofií Pavlíkovou a Barborou Staňkovou. Zapalovaly se nám mozkové závity, když jsme řešily chemické vzorce, hádanky, proplouvaly procenty a látkovým množstvím. A pak se 3 nejlepší děvčata vydala do dalšího kola.

Krajské kolo probíhalo 14.12.2023 na slavné Masarykově střední škole chemické v Praze 1. Sešlo se tam téměř 350 žáků ze středočeského kraje a Prahy. Vynikajících výsledků dosáhla Tereza Purnochová, která se umístila na 101. místě – tedy s přehledem v 1. třetině peletonu. I Sofie a Bára si vedly statečně. Co nás na tom ale nejvíc těší je, že jsme odpověděly na soutěžní výzvu, otestovaly naše chemické dovednosti a zkusily něco nového.

Letos jsme se navíc vrhly na chemickou olympiádu a to opět s děvčaty z IX.A. Fany Hložková, Terka Purnochová a Bára Staňková – to jsou jména tří statečných, které se vydaly prozkoumávat neuvěřitelný svět chemie. A že to NENÍ jednoduché, ale přitom to JE velice zábavné jsme zjistili v okamžiku, kdy jsme se začaly prokousávat teoretickou a pak i praktickou částí olympiády. Ono se to „olympiáda“ nejmen-uje pro nic za nic. Je to opravdu vrcholový sport a zvládnout ho není zadarmo. Děvčata musela nastudovat mnohé doma i ve škole, letos v hlavní roli „dusík“. Víte například, jak vyzráli chemici Haber s Boschem na trojnou vazbu molekuly noblesního vzrušného dusíku, aby ho dokázali zabudovat do pro člověka využitelného amoniaku? Nebo v čem rozpustil zlaté Nobelovy medaile radiochemik Hevesy, aby nepadly do rukou nacistů během II. světové války? My už ano! Zvládly jsme detekovat protein pomocí chemické reakce s modrou skalicí, kolorimetricky identifikovat koncentraci neznámých vzorků i rozložit droždí pomocí kyseliny chlorovodíkové. Byla to dřina, ale moc jsme si to užily. Konečně, v únoru nás čeká ještě závěrečný test, který rozhodne, jestli postupujeme do dalšího kola. Tak nám, prosím, držte palce!

Kontakt

Základní škola a Mateřská škola Třebotov, příspěvková organizace

Hlavní 190
252 26 Třebotov

Navigace

Mapa stránek

Hledat