Hledejte žáby, čolky, mloky a soutěžte!

Zapojte se s Českým svazem ochránců přírody do soutěžte nebo jen pro radost zkuste hledat ve svém okolí mokřad a obojživelníky v něm. 

Právě teď je doba, kdy vrcholí námluvy jedné z našich nejohroženějších skupin živočichů – obojživelníků. Pojďme nějaké najít! Stačí, když budeme v našem okolí hledat vodu. V krajině je jí málo a v kombinaci se suchem, které přichází, je každý mokřad, ve kterém voda vydrží aspoň do začátku léta, nesmírně důležitý. A může to být i malá louže, která umožní našim obojživelníkům úspěšně se rozmnožit a přežít.

Český svaz ochránců přírody zřídil mapu takových mokřadů. Každý se do ní může podívat na mokřady ve svém okolí. Může doplnit další či u stávajících upřesnit jejich stav či co živého v mokřadu pozoroval. Na mapě bohužel přibývají i černé tečky u mokřadů, které byly definitivně zničeny. I přesto však platí, že mokřady, o kterých víme, mají větší šanci na ochranu, než mokřady, o kterých se neví.

Mokřadem se rozumí pramínek, studánka, mokřina na louce, v lese i na poli, tůňka, jezírko či slepé rameno říčky. Dospělé obojživelníky, jejich vajíčka či pulce naleznete v mokřadech právě teď. Jejich druh nemusíte určit přesně. Ono je to někdy dost těžké. Mohou vám k tomu pomoci například tyto stránky

A když už se vám povede obojživelníka najít, podělte se o svůj nález a zúčastněte se naší soutěže!

Na e-mail Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript. pošlete fotku (nebo i několik), video, nahrávku hlasu nebo obrázek, to vše s přesným určením místa (nejlépe GPS souřadnicemi). Přidejte i fotku s odpadky, které cestou nasbíráte – akce Ukliďme svět, ukliďme Česko je sice odložená, ale jednotlivci čistit přírodu mohou! Kdo nemůže či nechce fotit, může z výpravy napsat třeba reportáž J. Vaše úlovky posílejte do 26. dubna, spolu s kontaktem na vás. Nejlepší čeká odměna.

Budeme rádi, když vaše fotografie nebo nahrávky pošlete i na e-mail: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript., vaše "úlovky" rádi zveřejníme na webových stránkách školy. V mapě mokřadů není zanesen žádný mokřad v blízkém i vzdálenějším okolí školy. Věřím ale, že mokřady u nás jsou, zkusme je najít a zanést do mapy!

Do konce dubna probíhá i soutěž Na procházku s pytlem a na zahradách lze pozorovat ptáky v akci Koukej, kde co lítá! 

Kontakt

Základní škola a Mateřská škola Třebotov, příspěvková organizace

Hlavní 190
252 26 Třebotov

Navigace

Mapa stránek

Hledat