Co vše virus změnil...

V důsledku vládních opatření ČR proti šíření COVID-19 (ale obdobně i celosvětových opatření) došlo k omezení výroby a cestování, což je ekonomicky nevýhodné, proti tomu však došlo ke zlepšení životního prostředí - změnilo se složení vzduchu, v některých oblastech dokonce skokově (Čína). Já sám pozoruji čistší vodu v okolí, slyším zpívat ptáky, které mi přišlo že jsem v poslední době neslyšel, zdá se mi, že si příroda kolem oddychla. V souvislosti se zpomalenou ekonomikou firmy zjistily, že potřebují menší kanceláře, není nutné tolik porad a meetingů, za kterými se běžně cestovalo a lidé se neustále pohybovali tam a zpět. Mnohé lze vyřešit on-line, některé procesy se ukázaly býti zbytečné. To se jeví jako pozitivní. Na druhou stranu nám všem chybí osobní kontakt, možnost věci probrat z očí do očí, sociální vazby, kolektivní sport a zábava. Díky informačním technologií máme nevyčerpatelné množství příležitostí k osobnímu rozvoji (jazyky, knihy, věda, filmy,...). Pozitivní je také, že se ukázalo, jak si lidé umí pomáhat, a také jak jsou šikovní (šití roušek - darování). Vidíme však také, že někteří z toho udělají dobrý byznys (šití roušek a prodej za x-násobek pořizovací ceny).

Mnozí si uvědomili, jak důležitá je práce ostatních. V první linii se ukázali nejpotřebnější zdravotníci. Nicméně dále si všichni uvědomili, že potřebují technologii, kterou vymyslí informatik, ochranné prostředky, které pro ně někdo vyrobí, jsou potřební hasiči, samosprávy obcí, ale i popeláři a tak se postupně dobíráme dál a dál k mnoha profesím. 

Když to tak po sobě čtu, zdá se toho býti více pozitivního. Ale tak to úplně není. COVID-19 není legrace, vždyť máme nouzový stav a všichni se onemocnění bojíme. Máme strach o své blízké, v karanténě držíme své babičky a dědy, pomáháme jim, jak jen to jde. Ale i jim chybí sociální kontakt s okolím. Ano, těšíme se, že boj s virem zvládneme a vrátíme se k normálnějšímu životu, i když se zřejmě ukáže, že normální už asi nebude to, co bylo normální před COVID-19. Svět asi bude jiný. Lepší? Budeme si vážit více přírody? Svého okolí? Všech maličkostí? Sami sebe?

Oliver, 9. třída

 

Kontakt

Základní škola a Mateřská škola Třebotov, příspěvková organizace

Hlavní 190
252 26 Třebotov

Navigace

Mapa stránek

Hledat