Škola hrou online

Škola hrou online

 

Už měsíc jsou všechny školy v ČR kvůli opatřením proti koronaviru COVID-19 uzavřené. Na tuto situaci se nikdo z nás nemohl předem připravit. Pro někoho se život v „koronavirovém“ období výrazně zpomalil a zklidnil a jiní nestačí lapat po dechu.

 

My učitelé patříme do té druhé skupiny lidí, kteří za poslední měsíc byli nuceni uběhnout pěkný kus cesty, a to bez předešlého tréninku! Žijeme a pracujeme neustále za pochodu, pořád se něco mění a podpora z MŠMT je minimální. Žádná jasná pravidla, jenom doporučení.

 

Jak jsme se s touto situací popasovali v naší třebotovské škole?

 

Ze dne na den jsme museli změnit prezenční školu na online školu. První dva týdny jsme si neustále kladli otázky: Budeme dál vyučovat podle našeho Školního vzdělávacího programu? Budeme zadávat učivo každý den, nebo po týdnech? Budeme zadanou práci hodnotit? Případně klasifikovat? Koho vlastně hodnotíme? Žáky? Rodiče? Zvládneme online výuku? Mají všichni dostatečné technické vybavení? Co s dětmi, které vůbec nereagují? Co chceme, aby děti uměly? Co je v této situaci nejdůležitější?...

 

K naší online komunikaci používáme Emaily, Edupage, jejichž prostřednictvím učitelé zadávají nejenom úkoly, ale i online testy, videa, prezentace. V třetím týdnu od uzavření školy jsme začali s online výukou, při které se učitel i žáci vzájemně vidí a učitel může sdílet svoji obrazovku. Pro tento typ výuky jsme z množství dostupných nástrojů vybrali CISCO – WEBEX. Po počátečních technických problémech teď ve všech třídách probíhá online výuka.

 

Rodiny s více dětmi si mohou ve škole půjčit tablety nebo iPady. A ti, kteří nemají internetové připojení, si mohou ve škole vyzvednout všechny úkoly v tištěné podobě.

 

Snažíme se, aby výuka neprobíhala jen u počítače. Děti zkoumají přírodu, monitorují vlaštovky, fotí umělecké fotografie, šijí roušky, vymýšlejí reklamy, vyrábějí plastové ryby a pro zájemce zveřejňujeme i tipy pro zlepšení fyzické kondice.

 

Většina školních dlouhodobých projektů běží sice pomalu, ale stále běží, a my se těšíme, až Vám výsledky naší práce budeme moci někdy představit.

 

Děkuji všem učitelům, kteří jsou neustále online! Děkuji trpělivým a spolupracujícím rodičům! A děkuji také žákům, kteří se rozhodně stávají více samostatní, zodpovědní a technicky zdatní!

 

 

Za všechny učitele třebotovské školy Jana Hančová

 

Kontakt

Základní škola a Mateřská škola Třebotov, příspěvková organizace

Hlavní 190
252 26 Třebotov

Navigace

Mapa stránek

Hledat