Mechárium

V rámci lesní pedagogiky jsme si s dětmi v družině povídali také o mechu a jeho významu v přírodě. Děti už dnes ví to, že mechorosty mají schopnost zadržovat vodu a tím zabraňují erozi půdy a povodním. Povídali jsme si o tom, že v minulosti mechy sloužily také jako tepelná izolace, což si děti s radostí vyzkoušely v rámci stavění domečků pro lesní skřítky. Přímo v lese jsme mech pozorovali a zjistili jsme, že každý z mechů je jiný.

Mechorostů je mnoho druhů. Z tohoto důvodu jsme se s dětmi rozhodli, že si přineseme různé druhy mechů na školní zahradu a vytvoříme si vlastní mechárium, o které můžeme pečovat a celoročně jej pozorovat. Není snadné určit jeho druh. A tak se z ,,obyčejného” mechu stal velmi zajímavý badatelský objekt.