Podpora opylovačů na vašich zahradách

Na opylování rostlin se nepodílí primárně jen hmyz, ale v některých oblastech i ptáci (např. kolibříci), savci (netopýři), plazi, a dokonce i měkkýši (především slimáci).

Nejrozšířenější jsou však hmyzí opylovači: včely, čmeláci, motýli, a mnoho dalších druhů hmyzu: včely samotářky, různé druhy much a brouků.

V posledních letech odborníci i laici zaznamenávají alarmující úbytek hmyzích opylovačů.

Bez jejich činnosti by celá řada rostlin netvořila plody ani semena, převládly by tzv. větrosnubné rostliny, které by následně vytlačily většinu ostatních rostlin. To by mělo za následek vymizení živočišných druhů, které jsou na tyto rostliny navázány. Hmyzí opylovači jsou nesmírně důležití pro zachování potravního řetězce lidí a zvířat, a pro udržení biodiverzity ve volné přírodě.

Každý druh hmyzu je specializovaný na jinou rostlinu, na jiné teplotní podmínky. Je proto důležité podporovat co nejvíc hmyzích druhů, tak, aby se zachovala i rostlinná druhová rozmanitost.

Někteří z vás se rozhodli podpořit biodiverzitu na svých zahradách, což si zaslouží velké ocenění. Stavěli jste domky pro čmeláky, hmyzí hotely či škvoří domečky.

V obrazové galerii najdete, jak na stavbu čmeláčího domku a k čemu jednotlivé části slouží a pro koho jsou určeny jednotlivé výplně hmyzích hotelů. Za návody moc děkujeme Ondrovi a Šárce ze 6. třídy!

Jak čmeláci opylují rostliny se můžete podívat zde.