Previous Next

Geologie trochu jinak

Geologie kolem nás

Žáci 8. třídy zkoumali své okolí pohledem geologa.

Učili jsme se, že geologie je za vším, co kolem nás je, po čem chodíme, vše má prapůvod v některé geologické disciplíně.

Horniny a minerály jsou všude kolem nás – dlažební kostky, náhrobní kameny, zídky a chodníky v našich zahradách, dokonce i mnoho stanic pražského metra je obloženo různými horninami. Minerály se používají například na výrobu šperků nebo jsou přímou součástí našich mobilních telefonů.

Začali jsme si všímat více svého okolí, zkoumat, co kolem nás je a určovat, o jaké horniny a minerály jde. Trochu více jsme možná začali vnímat i souvislosti.

Výroba pazourku

V rámci dobrovolných úkolů z přírodopisu jsme propojili i dějepis s přírodopisem. Vrátili jsme se do doby kamenné a snažili se z pazourku vyrobit nástroj původní technikou. Využili jsme relativně snadného opracovaní a tzv. lasturnatého lomu této krystalické formy křemene a zkoušeli jsme vyrábět pěstní klíny, hroty k oštěpům nebo kopím.

Přestože se uvádí, že pazourek je lehce opracovatelný, strávili jsme několik hodin výrobou různých nástrojů.

Ale výsledek stojí určitě za to – viz fotogalerie.

A jak se nástroje z pazourku vyrábí najdete v popisu Tondy z 8. třídy:

Pazourek jsem opracovával soustavným působením druhým kamenem (tloukl jsem do hran původního pazourku a tím docházelo k odlamování menších částí). Odlomené části měly tvar jemných šupin (lístků). Při opracovávání pazourku byly viděl jiskry (protože se jedná o druh křemene, kterým v době kamenné lidé rozdělávali oheň) a byl cítit typický zápach spáleniny. Opracování do požadovaného tvaru trvalo poměrně dlouhou dobu (více než hodinu), protože bylo nutné tlouci kamenem opatrně, po hranách, aby se pazourek nerozbil nebo špatně neodlomil.

Pazourek

Po vytvarování pazourku jsem tento zasadil do dřevěného klacku, který jsem nalezl v lese v Třebotově. Úmyslně jsem hledal takový klacek, do kterého by bylo možné rovnou, (aniž bych jej musel dodatečně upravovat za použití moderních přístrojů nebo nástrojů) vsadit opracovaný pazourek a vytvořit z něj např. zbraň.

Pazourek

Po nasazení opracovaného pazourku do dřevěné rukojeti (tvořené klackem), jsem tento ještě upevnil a stáhl za použití  provázku (ten nahrazuje použití zvířecí šlachy, jak ji používali lidé v době kamenné). I kdybych nepoužil provázek, i tak by byla zbraň účinná, protože do ní byl pazourek vsazen natěsno.

Kontakt

Základní škola a Mateřská škola Třebotov, příspěvková organizace

Hlavní 190
252 26 Třebotov

Navigace

Mapa stránek

Hledat