Ukliďme Česko, aneb jaký si to uděláš, takový to máš VIII

Tento rok jsme se opět zúčastnili celostátní akce Ukliďme Česko. Podařilo se nám k tomu vybrat nejen magické datum 4.4., ale i pěkné počasí😊

Jednotlivé třídy se po prvotním úklidu v prostorách školy odebraly do předem vybraných lokalit - k okolí nemocnice, k potoku, k rybníku Babečák, k černým skládkám v okolí hřbitova...

Zapojila se i mateřská školka, které se podařilo krásně uklidit naši školní zahradu.

Pytle, které žáci dostali, se rychle plnily pohozenými (často i zahrabanými) odpadky.

Bylo pěkné pozorovat zaujetí žáků při sbírání odpadků a radost za každý naplněný pytel. Všichni byli překvapeni, za jak krátkou dobu se nám je podařilo naplnit.

Věříme, že tato akci přispěla k motivaci, aby se všichni chovali řádně, odpad dávali tam, kam patří a tím i vymizel z přírody. Žáci si díky tomuto dnu mohli uvědomit, jak absurdní by bylo, kdybychom na čistotu přírody rezignovali a nepořádek se stal součástí našeho života. Aneb, „jaký si to uděláš, takový to máš!“

Děkujeme tedy všem - žákům a dětem z MŠ a ZŠ, jejich učitelům, vychovatelkám ve školní družině. Zapojili jsme se opravdu všichni! Poděkování patří také samozřejmě Technickým službám Třebotov za pomoc při likvidaci odpadů.

Celkem jsme sesbírali: pneumatik: osobních - 21 kusů=105 kg, nákladních - 17 kusů= 850 kg, celkem pytlů (směsný odpad): 71 kusů= 1040 kg, celkem desky dřevotřískové: 7 kusů= 30 kg, celkem železa= 15 kg, celkem lednic: 1 ks= 20 kg, celkem sedaček: 1 ks= 30 kg. Celková hmotnost všeho odpadu= 2090 kg.

A co na samotnou akci říkají žáci čtvrtého ročníku?

“Líbilo se mi, že jsem mohla pomoci přírodě”.

“Bylo to tam hodně zaneřáděné, našli jsme sklo, plasty a dokonce i láhev s rumem”.

“Docela mě překvapilo, jak jsou ty lidi takový bordeláři.”

“Béďa našel jeden igelit v zemi a tam byl tzv. zlatý důl, protože když jsme vykopali ten igelit, tak jsme našli 4 boty, 5 flašek od alkoholu a nějaké plechovky.”

“Mně se nejvíce líbilo to, že jsme se prošli v lese na čerstvém vzduchu.”

“Byla to velká akce. Skoro všechny to bavilo a zjistil jsem tak, jak dlouho se rozkládá plast.”

Na příklad toho, jak děti propadli úklidové horečce, se můžete podívat zde.

Letošní rok jsme se ale i zamýšleli nad dopady našeho snažení. Každý rok uklízíme přibližně stejnou oblast, každý rok máme radost z dobře odvedené práce, ale neměl by ten odpad mizet?

V roce 2017 jsme nasbírali 996 kg odpadu, v roce 2018 762 kg, v roce 2019 4300 kg (objev několika černých skládek), v roce 2020 úklid kvůli první vlně pandemie neprobíhal, v roce 2021 úklid probíhal na bázi dobrovolníků z řad dětí, rodičů a byl řízen online.

Letos jsme sesbírali opět několik tisíc kilo. Není to zarážející?