Previous Next

Hlas a znak pro tento týden - týden 5.

Husa znak

Ptáci, které vidíme na znaku města založeného nejspíš v roce 1299, jsou atributem svatého Martina z Tours, který bývá často také vyobrazován jako voják dělící se se žebrákem o plášť. Město je centrem zimní, ale i letní turistiky, leží na vstupu do CHKO a pochází odtud například český šestinásobný vítěz Rallye Dakar.

Husa domácí

Husa patří mezi vrubozobé

Potrava: Živí se převážně trávou, spase ale také listy i malé výhonky. Nedokáže dostatečně využít živiny a proto toho musí toho sníst více.

Zajímavosti: Byla zdomácněna již před 7 000 lety. Všechna současná plemena pocházejí ze dvou divokých předků. V Asii to byla husa labutí, v ostatních částech světa husa velká. Jejich stěhovavý a v mnoha případech i hnízdní pud zanikl, takže je lze chovat volně ve výbězích. Co si však domácí husy ponechaly, je značná ostražitost a bojovná snaha hájit vlastní teritorium. Chovné kusy slyší na jméno, chodí se mazlit, žerou z ruky... a hlídají líp než psi. Psa můžete uplatit kusem salámu, ale husa je neúplatný a svědomitý hlídač. 

Více o husách včetně ukázky hlasu zde.

Prezentace husa.

Kontakt

Základní škola a Mateřská škola Třebotov, příspěvková organizace

Hlavní 190
252 26 Třebotov

Navigace

Mapa stránek

Hledat