Previous Next

Baterie jsou nebezpečný odpad!

Od ledna žáci 8. třídy zpracovávali dobrovolný projekt na téma recyklace baterií.

Podívali jsme se na to, co vlastně baterie obsahují za látky, z jakých prvotních surovin se vyrábí, čím jsou škodlivé, co se s nimi děje po vytřídění, kde jsou nejbližší sběrná místa a pomocí dotazníku jsme zjišťovali, jak je na tom veřejnost s povědomím o škodlivosti baterií. Výsledky dotazníku výše.

Každý rok pořádá naše škola sběr vybitých baterií, jaký to má smysl, se dozvíte níže, ve videích zde a v přiložených plakátech.

CO JSOU TO BATERIE

Baterie jsou chemické zdroje elektrické energie, které při vybíjení mění svoji chemickou energii na elektrickou energii. Jsou dva typy baterií jednorázové a dobíjecí.

ČÍM JSOU BATERIE NEBEZPEČNÉ

Látky obsažené v bateriích, jako například olovo, kadmium, rtuť a lithiové sloučeniny, mohou vylučovat škodlivé látky, pokud nejsou správně zlikvidovány. Tyto látky se při nesprávném skladování uvolňují do okolí, kde znečišťují půdu a vodu, což má negativní dopad na rostliny, živočichy a lidi. Například olovo může způsobit neurologické problémy, kadmium se ukládá v lidském těle (v játrech a ledvinách) a způsobuje trvalé poškození, způsobuje osteoporózu či chudokrevnost, má karcinogenní účinky (rakovina), rtuť způsobuje zažívací či neurologické potíže.
Jedna baterie z mobilního telefonu s obsahem kadmia dokáže znečistit až 60 000 litrů vody, pokud není po konci své životnosti zrecyklována nebo ekologicky zlikvidována.
Pokud by se baterie nebo akumulátory spalovaly, znečišťovalo by se tím ovzduší, kam by unikaly nebezpečné a jedovaté zplodiny.

PROČ RECYKLUJEME BATERIE

Díky recyklaci jsme schopni ze 100 kilogramů baterií získat 74 kilogramů kovonosných surovin, které můžeme využít například ve stavebnictví, dále při výrobě popelnic, sklokeramických desek, okapů, ale třeba i šperků, hudebních nástrojů, kosmetiky a mnoha dalších produktů.

Anička, Sofie, Dan, Tonda

Kontakt

Základní škola a Mateřská škola Třebotov, příspěvková organizace

Hlavní 190
252 26 Třebotov

Navigace

Mapa stránek

Hledat