Previous Next

Obojživelníci a plazi v našem okolí

Na základě soutěže, vyhlášené Českým svazem ochránců přírody jste se vydali hledat obojživelníky. Cesta to byla mnohdy nelehká, ale byli jste úspěšní a obojživelníky jste nakonec našli přímo ve vašich zahradách.

Obojživelníci a hlavně žáby jsou i pro člověka významné, a to zejména jako likvidátoři různého hmyzu a dalších bezobratlých živočichů, kteří jsou škůdci v zahradách. Obojživelníci jsou také významnými ukazateli kvality přírody a životního prostředí. Platí přibližně to, že čím víc druhů v některé oblasti žije, tím lepší je zde životní prostředí. 

 

Zajímavost o žabích vajíčkách:

Černá barva zárodku slouží ke koncentraci tepla (teplota vajíček ve srovnání s teplotou vody se tak zvyšuje až o 10° C), rosolovitý obal k ochraně a držení vajíček pohromadě.

Poznáte, který druh žáby nakladl tato vajíčka? (Své odpovědi můžete posílat na Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.).

Na vývin žáby časosběrnou kamerou se můžete podívat zde.

Plazi

Další chráněnou skupinou živočichů jsou plazi, mezi nimi i ještěrka obecná (na fotce). Ještěrka obecná je v České republice chráněna jako silně ohrožený druh, jsem tedy ráda, že se přirozeně vyskytuje i na naší školní zahradě.

Zajímavosti:

Dominantního samce poznáte podle toho, že je zbarvený nejživěji a nejkontrastněji, zatímco slabší samečci postupně zcela vyblednou.

Kontakt

Základní škola a Mateřská škola Třebotov, příspěvková organizace

Hlavní 190
252 26 Třebotov

Navigace

Mapa stránek

Hledat