Previous Next

Nápadník Ekotýmu – vítáme vaše nápady a připomínky

Těší nás, že i okolí přichází s nápady, co bychom mohli v Ekotýmu dělat. Všem tímto děkujeme za skvělé nabídky spolupráce i nápady na konkrétní aktivity nebo vylepšení věcí, co nám nefungují podle našich představ.

Rozhodli jsme se, že vytvoříme „Nápadník“ – sběrač všech vašich ekomyšlenek, nápadů, návrhů a postřehů.

Stále je co zlepšovat a my jsem rádi, že nám v našich aktivitách pomáháte.

Nápadníky jsou 2 – jeden je umístěný u hlavního vchodu pod nástěnkou, druhý bude v nové budově před novými třídami.

 

Co zatím vzešlo z Nápadníku?

Rýmovník

V době nachlazení a chřipek navrhla paní učitelka Zavázalová, že by každá třída mohla mít svůj rýmovník jako prevenci před nemocemi.

Postupně tedy rozmísťujeme do jednotlivých tříd rýmovníky. Sázíme je do sklenic od okurek, čímž znovu využíváme odpad a vytváříme „zahrady v lahvi“.

Princip zahrady v lahvi

Rostliny i zemina stále odpařují vodu, která pak stéká znovu do půdy a tím se vytvoří vlastní mikroklima. Výhodou tohoto pěstování je snadnější udržování teploty, bez možnosti průvanu a stejně tak bezproblémové udržování vyšší vlhkosti vzduchu. 

My máme zatím rostliny v otevřené lahvi, s užším otvorem, abychom k rýmovníku stále mohli.

Rýmovník

Z listů se uvolňuje vonná silice, stačí list promnout či zlomit a vůně zintenzivní. Při rýmě a nachlazení se doporučuje inhalovat aromatické látky z lístků rozlámaných v ruce. Usnadňuje dýchání ve vytápěných místnostech. Bylina má protizánětlivé a protiplísňové vlastnosti. Odvar připravený z jednoho lístku čerstvě utrženého rýmovníku a 200 ml vody se používá při bolestech hlavy, horečce, rýmě, kašli, nachlazení, zánětu průdušek.

Rýmovník má mnoho dalších léčivých účinků, postupně budeme zkoušet, co vše se dá z něj vyrobit a o výsledcích vás budeme vás informovat.

Samozřejmě budeme rádi za vyzkoušené a osvědčené recepty!

 

Pomůže otevřený koš lepšímu třídění?

Paní učitelka Hradilková přišla se zajímavou teorií. Na 2. stupni se netřídí odpad, protože jsou děti líné zvednou víko od koše. Přijde nám to neuvěřitelné, nicméně zkusili jsme všem košům sundat víka a čekáme, zda se třídění odpadu na 2. stupni zlepší.

Kontakt

Základní škola a Mateřská škola Třebotov, příspěvková organizace

Hlavní 190
252 26 Třebotov

Navigace

Mapa stránek

Hledat