Cukr

Víte, co může cukr způsobit? Je nebezpečný? Můžeme být na cukru závislí?

Minulý týden proběhl na 2. stupni projekt CUKR.

Členové Ekotýmu vyrobili úžasný plakát s názvem „Víte, co pijete?“.

Na plakátu jsou nalepené nádoby od nápojů (energetický nápoj Crazy Wolf, RedBull, jahodová Dobrá voda, pomerančový džus, Coca Cola). U každého z těchto nápojů byl nalepený počet kostek cukru, který nápoj obsahuje.

V 9. třídě jsme si pouštěli český dokument od Andrey Culkové - Sugar Blues. Někteří žáci byli překvapeni nadměrným množstvím cukru v potravinách a chtěli by konzumaci cukru omezit.

Všichni jsme se také dozvěděli, co všechno může cukr způsobit nebo ovlivnit – ADHD, srdeční choroby, obezitu, rakovinu, cukrovku nebo autismus.

Osmáci se učili o cukru v rámci přírodopisu v kapitolách Zdravé stravování a Vliv cukru na člověka.

A náš Ekotým si pro takto připravené žáky 2. stupně sestavil otázky s tématem cukr, které byly nalepeny na různých místech po škole. Kdo na ně uměl odpovědět, byl na dobré cestě ke zdravějšímu způsobu života.

Myslím, že jsme se při této akci dozvěděli spoustu zajímavých a poučných informací.

Klárka

Plakát „Víte, co pijete?“ vzbudil velký ohlas nejen u žáků, ale i u vyučujících.

Paní učitelky z 1. stupně tento plakát ještě využijí v rámci prvouky.

Zjistili jsme, že cukr je téměř všude a těžko se lze bez něj obejít.

Abychom vám usnadnili hledání, popřípadě vás inspirovali, připravujeme pro vás kuchařku dezertů bez použití cukru.

Těšit se na ni můžete na konci března. Ke stažení bude zde, na našich stránkách.

A jak nás a naše spolužáky projekt Cukr ovlivlnil?

Dorotka: Překvapilo mě, kolik cukru je v ochucené Dobré vodě a džusu.

Max: Ekotým je super nápad. Nástěnky jsou super. Moc se mi líbí. Hlavně s těmi cukry. Překvapilo mě, že v džusu je tolik cukru. Fakt jsme to nevěděl.

Anička: Nebudu pít CocaColu a džusy a energetické nápoje.

František: Určitě zkusím omezit příjem cukru ve svém jídelníčku.

Kačka: Plakát mě zaujal, ale moc neovlivnil, protože limonády nepiji. Každopádně to bylo zajímavé vidět.

Hanka: Plakát mě ovlivnil. Ukázal mi, kolik je v nápojích cukru. Moc pěkné. Jsem schopná a chci změnit svoje stravovací návyky.

Kačka: Trochu mě to ovlivnilo, ale nemyslím, že to je tak strašné, jako to popisovali. Nepřestanu to jíst, ale trochu to omezím. Přestanu jíst tak často sušenky a pít slazené nápoje.

František: Něco mi to řeklo, ale nemám pocit, že bych přijímal moc cukru. Snažím se ho omezovat a nemám s tím problém.

Matěj: Omezím pití limonád.

David: Omezím limonády a začnu pít víc vody. Omezím sušenky.

Filip: Moje stravování asi měnit nehodlám. Možná, kdybych to zkusil, tak bych to vydržel jenom chvíli.

Štěpánka: Ze zdravotních důvodů sladké nápoje nepiji. Ale jsem ochotná ještě víc cukr omezit.

Lenka: Ráda bych omezila sladké pití, ochucené jogurty a různé tyčinky. Ale jsem si skoro jistá, že je nevynechám úplně. Myslím si, že mi film něco dal.