Previous Next

Cesta palmového oleje

Na začátku března proběhl na druhém stupni projekt "Cesta palmového oleje".

Vše začalo návštěvou ZOO Praha, kde jsme se seznámili se zvířaty, které jsou nejvíce ohroženy pěstováním palmy olejné.

Žáci vyplňovali pracovní listy s tématikou palmového oleje, které pro ně vymyslel Ekotým.

Ve škole jsme si promítali film Zelená poušť o dopadech pěstování palmy olejné na životní prostředí a tamní komunity. Společnost Stop palmovému oleji nám poskytla fotografie k výstavě " Na čem smaží Indonésie", které členové Ekotýmu rozvěsili po škole.

Každá třída pak na základě takto získaných informací vypracovávala celotřídní projekt:

VI.A a VI.B - Cesta palmového oleje a vliv na hydrosféru, atmosféru a pedosféru

VII. třída - Palmový olej a ohrožené druhy

VIII. třída - Palmový olej a vliv na zdraví člověka

IX. třída - Palmový olej a výrobky.

Dozvěděli jsme se mnoho nových informací, spoustu z nás si začalo více všímat, co jí a spoustu z nás se bude snažit omezit nákup výrobků s palmovým olejem.

Po domluvě s vedoucí školní jídelny paní Rampírovou nebudou od nového školního roku podávány ve školní jídelně sušenky s palmovým olejem!

A co si z projektu odnesli žáci?

Úvaha Terky Burianové ze VII. třídy

Věděli jste, že palmový olej není jen takový žlutý mastný přípravek na smažení jídel? Deštné pralesy pomalu, ale jistě mizí a vypalují se jen kvůli palmám olejným. Podle mě lidé už nemyslí na zvířata, která v pralesích žijí. Nedokážete si představit, že to, na co byli lidé z Indonésie odjakživa zvyklí, je kvůli palmám pryč. Podle mě je hezčí zarostlý deštný prales, který je plný života a tajemství, než řady palem bez života. Milióny palem, všechny stejné a obyčejné...Kvůli palmám olejným je čím dál více požárů, které se zakládají kvůli získání půdy pro palmy. My lidé, žijící daleko od palmových polí, si neuvědomujeme, jaké to je, přijít o všechno. My vnímáme palmový olej jako normální a samozřejmou věc. Palmový olej je hlavně v brambůrkách, které jsou naší každodenní stravou, v různých mýdlech a šampónech. Je mi líto, že lidé nemyslí na zvířata a kvůli jejich hrubosti a bezohlednosti spousta zvířat přichází o své domovy.

 Fikce versus realita

„V přístroji se ozve „plink" a na obrazovce se ukáže opička s dokonale kulatýma očima. Takže další primát je prohlášen za vyhynulého. Ve volné přírodě zmizel už dávno, protože ekosystém jihoamerické opice bezpalcové, známé jako kosman, zmizel a vyschl. Ale teď přišel o život poslední exemplář v zajetí. Politováníhodné. Smutné." Jostein Gaarder; Anna. Bajka o klimatu a životním prostředí Země, Albatros, 2013  

V Keni v rezervaci Ol Pejeta v pondělí uhynul poslední na světě žijící samec vzácného nosorožce severního bílého. Podle Světového fondu na ochranu přírody (WWF) žilo ještě v roce 1960 na Zemi více než 2 000 kusů severního poddruhu bílého neboli tuponosého nosorožce.

Týká se to i nás? Můžeme něco změnit?

Maruška: Jo, vadí mi to! Nechci, aby další zvířata umírala! Třeba někdy, až tam pojedeme na dovolenou, tak tam nic nebude, prostě nic, ani žádný prales, prostě jenom samý palmy.

Eliška: Teď si víc uvědomuji, že pěstování palmy olejné je hodně špatné. Budu se dívat na složení a když tam palmový olej bude, budu se snažit to jíst co nejmíň.

Adam: Naučil jsem se hodně o prostředí, ve kterém žijeme. Měli bychom omezit konzumaci nezdravých potravin.

Helenka: Palmový olej vlastně víc škodí, než dává. Takže určitě až si budu něco kupovat, tak se pozastavím nad tím, z čeho to je......Jestli to bude takhle pokračovat, tak je možné, že moje děti v životě neuvidí orangutany....

Samir: Projekt mi dal to, že vím, co se děje na druhém konci světa a doufám, že se za pár let najde něco jiného (něco, co palmový olej nahradí).

Tomáš: Můžeme to změnit tak, že nebudeme kupovat výrobky s palmovým olejem a lidé budou pěstovat pouze certifikovaný palmový olej.

Míša: Ano, ovlivňuje nás to, ale ne tak moc, jako ty obyvatele, co tam žijí...Projekt mi dal to, že si pochutnáváme třeba na čokoládě a mezitím na druhé půlce zeměkoule přichází o domov a v nějakých případech i o život několik stovek nevinných zvířat.

Kája: Můžeme to ovlivnit tak, že budeme kupovat věci bez palmového oleje. Nebo že to omezíme. Nebo bychom mohli dělat takovou věc - 1 týden bez palmového oleje a pak týden s ním a takhle to střídat.

René: Změnil se můj postoj k palmovému oleji, ale bohužel nedokážu omezit brambůrky.

Mája: Projekt mi dal hlavně to, že jsem o tom vůbec nevěděla a teď to vím.

Dorotka: Než jsme se začali zabývat palmovým olejem, vůbec mě nezajímal. Od té doby si čtu složení a můžu potvrdit, že je všude...

Lukáš: Projekt mi dal to, že už si nebudu kupovat sladké věci, se kterými se pojí palmový olej.

Michal: Projekt mi dal to, že jsem si začal uvědomovat, že zvířata umírají jen proto, že si někdo koupí výrobek s palmovým olejem. Z toho vyplývá, že bychom měli palmový olej omezit a nahradit ho třeba slunečnicovým.

Šárka: Projekt mi dal jisté ponaučení o tom, že kvůli naší potřebě je zabíjeno a zlikvidováno mnoho živého...a je mi to líto...budu palmový olej omezovat.

Kontakt

Základní škola a Mateřská škola Třebotov, příspěvková organizace

Hlavní 190
252 26 Třebotov

Hledat