Druhý krok
Druhý krok (anglicky The Second Step Program) je preventivní program zaměřený na rozvoj sociálně emocionálních kompetencí dětí v mateřských školách a na 1. stupni základních škol. Jedná se o ucelený program, který využívá podnětové karty s fotografiemi a pomocí příběhů, diskuzí s dětmi, různých herních aktivit a hraní rolí učí děti rozpoznávat emoce své i druhých, rozvíjí jejich empatii, učí je strategiím, jak své emoce vhodně regulovat, přemýšlet nad důsledky svého chování a morálně jednat.
Základní cíle programu:
- Rozvíjet empatii u dětí. Pochopit svoje emoce a umět o nich mluvit je u dětí prvním krokem k pochopení pocitů druhých lidí a vcítění se do jejich situace.
- Snížit agresi a agresivitu na školách. Šikanování mezi spolužáky či útoky na učitele se v současnosti stávají téměř běžnou součástí života našich dětí. Tomuto negativnímu trendu se snažíme zabránit právě systematickou prací s dětmi, jejich emocemi, sociálními kompetencemi a morálně správným řešením problémových situací.
- Zvýšit toleranci k odlišnostem ve školách. Intolerance mezi žáky postupně narůstá. Prvotní příznaky lze pozorovat už na prvním stupni ZŠ, proto je potřebné začít pracovat s dětmi o hodně dříve, rozvíjet už v předškolním a mladším školním věku jejich toleranci k fyzickým, psychickým i sociálním odlišnostem.
- Zlepšit spolupráci školy a rodiny. Současnou úlohou učitele není jen vzdělávání dětí, ale i jejich výchova. Stanovení pravidel spolupráce se žáky, ale i s jejich rodiči a spolupodílení se na práci s tímto programem má vliv na život dětí ve třídě i mimo školní lavice.
- Prevence. Čím dříve začneme s dětmi pracovat, tím dříve usměrníme negativní chování na školách a podpoříme zdravý rozvoj jejich osobnosti.
Jak práce s dětmi a programem Druhý krok vypadá můžete zhlédnout na ukázkovém videu zde.