Previous Next

Hlas a znak pro tento týden - týden 3.

Holub znak

Dnes městská část Hlavního města Prahy se stala městem neznámo kdy. Byla tak však označována od poloviny 17. století.  Vzhledem k blízkosti města napovíme jen historickou připomínkou. V původně rybářské vesničce byli postupně pohřbeni čeští vládci jako Eliška Přemyslovna, Václav II. Nebo poslední Přemyslovec Václav II.

Holub poštovní

Poštovní holub patří mezi měkkozobé.

Potrava: Hlavní potravou jsou vedle semen nejrůznější organické odpadky.

Zajímavosti:

Holub ve znaku může být holub poštovní – lze tak usuzovat z toho, že přináší zelenou ratolest. Zprávy se ale holubům přidělávali buď na ocasní pera nebo na nohu.

Poštovní holub je  plemeno holuba domácího, šlechtěné pro vynikající prostorovou orientaci a schopnost návratu domů z velkých vzdáleností. Nenosí tedy zprávy na určené místo, ale vždy se vrací pouze domů.

Zatím nikdo jistě neví, podle čeho se holubi orientují, že trefí domů i z neznámých míst. Je zajímavé pozorovat, jak se holub orientuje. Vyletí nejdřív do výšky a poletuje v kruzích stále větších a větších, létá v kličkách až najednou zamíří k cíli.

Rekordní orientace byla prokázána, když se jeden z holubů vrátil z Francie do Indie (10 000 km vzdušnou čarou).

Poštovní holub letí ve výšce 200 - 300 m,  v ideálních podmínkách může vyvinout až rychlost 150km/hod.

Při napadení dravcem se holubi vzájemně varují. Vědci z Australské národní univerzity zjistili, že při vystrašení vzlétá pták rychleji a prudčeji, a tato změna ve stylu letu způsobuje zvuk, který je pro ostatní ptáky varováním. 

Více o holubovi, včetně ukázky hlasu zde.

O tom, jak je holub "husté" zvíře se můžete dočíst např. zde, více z historie holubí pošty zde.

Brhlík lesní

Brhlík patří mezi pěvce

Potrava: Jeho hlavní potravou je hmyz, v zimě i semena, často navštěvuje krmítka. Vyhledává potravu ve škvírách v kůře a volné kousky kůry odlupuje, stejně jako datel či strakapoud působí jako jakási zdravotní policie.

Celoročně si aktivně dělá zásoby, které pak postupně vyhledává. Šikovně si poradí s oříšky: zasune je do škvíry v kůře a zobáčkem vyklove otvor k jádru.

Zajímavosti:

Jako jediný ptačí druh u nás zvládá šplhat i hlavou dolů.

Svá hnízda si brhlík lesní staví v dutinách různých stromů. Stromové dutiny volí nejčastěji ty, které již vydlabali strakapoud velký nebo žluny. Tyto dutiny si musí nejprve upravit na svoji velikost. Malý otvor si klováním zvětší. V případě velkého otvoru používá hlínu, kterou smíchanou se slinami lepí do vletového otvoru. Úpravy provádí samotná samice.

Zajímavostí  je, že si dokáže vybrat jako hnízdo i velkou budku např. pro sovy a na přestavbu otvoru spotřebuje až kilogram hlíny.

Více o brhlíkovi, včetně ukázky hlasu zde

Kontakt

Základní škola a Mateřská škola Třebotov, příspěvková organizace

Hlavní 190
252 26 Třebotov

Navigace

Mapa stránek

Hledat