Efekt přihlížejícího - můžeme se stát "hrdinou"?

Co uděláme, když se v naší blízkosti děje potenciálně nebezpečná situace? Zakročíme, pomůžeme nebo to necháme na ostatních? Program Obyčejné hrdinství představil žákům psychologický fenomén známý jako efekt přihlížejícího. Čím více lidí je přítomno u situace, která je nebezpečná či špatná, tím spíše nezasáhnou a nepomohou.

V rámci programu jsme spolu sdíleli naše zkušenosti, dojmy a pocity. Dozvěděli jsme, že i někteří z nás se ocitli v situaci, kdy potřebovali pomoc a nikdo nepomohl. Někteří z nás už našli odvahu udělat první krok a přivolali pomoc.
Díky programu a vlastnímu prožitku v něm jsme pochopili, co se děje v hlavě většiny z nás, když se do takové situace dostaneme. Naučili jsme se, jak rozumně zasáhnout, nedostat se do nebezpečí, ale přitom efektivně pomoct.
A pokud se někdy dostaneme do podobné situace, budeme alespoň trochu připraveni.

9. třída

Kontakt

Základní škola a Mateřská škola Třebotov, příspěvková organizace

Hlavní 190
252 26 Třebotov

Navigace

Mapa stránek

Hledat