Previous Next

Hlas a znak pro tento týden - týden 6., poslední

Labutí naše soutěž končí, protože není více českých městských znaků s ptáky, kteří by mohli žít v našem okolí. Děkujeme za vaší aktivitu a věříme, že jste se dozvěděli něco nového, zajímavého a že vám tato soutěž přinesla trochu radosti v tomto náročném období.

Labuť znak

Dnešní obec na Tachovsku byla povýšena na městečko roku 1537. Dnes v obci žije pouze kolem 400 obyvatel, přičemž jejich nejvyšší úbytek přišel po druhé světové válce, kdy byli z obce odsunuti   lidé německé národnosti.

 

Labuť velká

Labuť velká patří mezi vrubozobé

Potrava: Živí se především rostlinnou potravou (vodní rostliny a rostliny rostoucí na březích), v malé míře se živí živočišnou potravou, jako jsou různí plži, mlži, hmyz, výjimečně zkonzumuje i malou rybu. 

Zajímavosti:

Jeden z nejtěžších létavých ptáků na světě. Váží 7 až 12 kilogramů.

Létá rychlostí až 60 kilometrů za hodinu.

V období tahu překonají labutě až 3 200 kilometrů.

V hejnech letí vždy kolem 40 labutí.

Létají v noci, kdy je vzduch chladnější.

Dokážou vylétnout do výšky téměř 9 kilometrů.

Labutě si chrání nohy před mrazem a schovávají je ve svém peří – přitom leží na ledu. Může se tak tedy zdát, že do ledu zamrzly.

Páření labutí je nádherným rituálem. Námluvy a splynutí duší bývají doslova „tancem lásky“, při němž si navzájem zobákem probírají peří, dotýkají se krky, a vytvoří tak obrazec ve tvaru srdce. 

Labutí soužití je považováno za ideál monogamního svazku. S partnerem, kterého si vyberou kolem třetího roku života, žijí až padesát let. Když jeden z partnerů zemře, druhý žije sám a není výjimkou, že za krátký čas uhyne žalem také. 

Více o labutích a včetně ukázky hlasu najdete zde.

Prezentace labuť.

 

Zdroje:

ČAREK, J. Městské znaky v českých zemích. Praha, 1985.

www.wikipedia.org

www.naturfoto.cz

www.prirodainfo.cz

www.ceskyrozhlas.cz

www.kotrlak.cz

www.chovatelka.cz

www.stoplusjednicka.cz

www.akademie-svetla.cz

www.priroda.cz

 

 

 

Kontakt

Základní škola a Mateřská škola Třebotov, příspěvková organizace

Hlavní 190
252 26 Třebotov

Navigace

Mapa stránek

Hledat